2018 ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI

 • DOLAR
  3,7880
  % 1,10
 • EURO
  4,6540
  % 1,92
 • ALTIN
  163,4160
  % 0,27
 • BIST
  $14.327
  % 5,35

Uzun Vadeli Sigorta Kollarından Sağlanan Hak ve Yardımlar

Uzun Vadeli Sigorta Kollarından Sağlanan Hak ve Yardımlar

Uzun Vadeli Sigorta Kollarından Sağlanan Hak ve Yardımlar

Bu bölümde 5510 sayılı kanuna göre uzun vadeli sigorta kollarından sağlanan hakları ele alacağız.
Bir önceki bölümde kısa vadeli sigorta kollarından sağlanan hakları ele almıştık ve 5510 sayılı kanuna göre kısa vadeli sigorta kolları hükümlerinin sadece 4/a ve 4/b kapsamındaki sigortalılar için geçerli olduğunu yani eski adıyla sadece SSK ve BAĞ-KUR lular için geçerli olduğunu söylemiştik.


Ancak 5510 sayılı kanunun uzun vadeli sigorta hükümleri hem 4/a lılar, hem 4/b liler hem de 4/c liler için geçerlidir.Yani 5510 sayılı kanunun uzun vadeli sigorta hükümleri hem SSK hem BAĞ-KUR hem de EMEKLİ SANDIĞI mensupları için geçerlidir.

Öncelikle uzun vadeli sigorta kolları ne demektir açıklayalım.

Uzun Vadeli Sigorta Kolları Ne Demektir?

# Uzun vadeli sigorta kolları, Sosyal güvenlik sisteminde, malûllük sigortası, yaşlılık sigortası ve ölüm sigortalarından aylık bağlanması ve evlenme ödeneği, cenaze ödeneği gibi diğer yardımların yapılmasını ifade etmektedir.
Uzun vadeli sigorta kollarından sağlanan haklardan yararlanabilmek için belli bir sürenin geçmesi, belli bir yaşa gelinmesi, belli bir prim günü çalışılmış olması gibi bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.Bu nedenle uzun vadeli sigorta kollarından sağlanan haklara sahip olmak için belli bir sürenin/yaşın/prim ödeme gün sayısının geçmesine ihtiyaç duyulduğundan, “uzun vadeli sigorta kolu” olarak adlandırılmıştır.

Uzun Vadeli Sigorta Kolları Hangileridir?

Uzun vadeli sigorta kollarını;

 • Malûllük sigortası
 • Yaşlılık sigortası
 • Ölüm sigortası

olarak sayabiliriz.

Kimler Uzun Vadeli Sigorta Kapsamındadır?

# Hizmet akdi ile çalışanlar (4/a)
# Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan ise; (4/b kapsamında sigortalılar)
# Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar
# Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlar
# Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları
# Tarımsal faaliyette bulunanlar
# Tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışan sigortalılar
# 5510 sayılı kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasının c bendi kapsamında sigortalı olanlar

Malûllük Sigortasından Sağlanan Haklar

Şimdi 5510 sayılı kanuna göre Malûllük sigortasından sağlanan haklara bakalım.

5510 SAYILI KANUN MADDE 26

Malûllük sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları

MADDE 26- Malûllük sigortasından sigortalılara sağlanan hak, malûllük aylığı bağlanmasıdır.
Sigortalıya malûllük aylığı bağlanabilmesi için sigortalının;
a) 25 inci maddeye göre malûl sayılması,
b) En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması,
c) Malûliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrıldıktan veya işyerini kapattıktan veya devrettikten sonra Kurumdan yazılı istekte bulunması,
halinde malûllük aylığı bağlanır. Ancak, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanların kendi sigortalılığı nedeniyle genel sağlık sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması zorunludur.

Yaşlılık Sigortasından Sağlanan Haklar

Şimdi 5510 sayılı kanuna göre Yaşlılık sigortasından sağlanan haklara bakalım.

5510 SAYILI KANUN MADDE 28

Yaşlılık sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları

MADDE 28- Yaşlılık sigortasından sigortalıya sağlanan haklar şunlardır:
a) Yaşlılık aylığı bağlanması.
b) Toptan ödeme yapılması.

Yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları hakkında yazdığımız emeklilik hesaplama adlı konumuzu okuyarak yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ölüm Sigortasından Sağlanan Haklar

Ölüm sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları

5510 SAYILI KANUN MADDE 32

MADDE 32 – Ölüm sigortasından sağlanan haklar şunlardır:

a) Ölüm aylığı bağlanması.
b) Ölüm toptan ödemesi yapılması.
c) Aylık almakta olan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi.
d) Cenaze ödeneği verilmesi.

Bu konumuzda uzun vadeli sigorta kollarından sağlana haklara değindik.Tabii bu hakların, yani Malûllük sigortası, Yaşlılık sigortası, Ölüm sigortası kapsamında sağlanan Ölüm aylığı bağlanması, Ölüm toptan ödemesi yapılması, evlenme ödeneği verilmesi, Toptan ödeme yapılması, Yaşlılık aylığı bağlanması, malûllük aylığı bağlanması gibi haklardan yararlanma şartları, bu aylıkların hesaplanması, bağlanması, kesilmesi, durdurulması, hak sahiplerine paylaştırılması gibi bir çok faktörler bulunmaktadır.Bu haklardan faydalanma şartları başta olmak üzere diğer hususlar da yeri geldikçe sitemizde açıklanacaktır.Uzun vadeli sigorta kolları kapsamında ödenen prim emeklilik hesabında dikkate alımaktadır.Dilerseniz ne zaman emekli olurum adlı konumuza göz atarak ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Sitemizin Sosyal Güvenlik Danışmanına soru sormak için SGK Danışmanlığı soru cevap portalımızı kullanabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

SGKNET.NET SOSYAL GÜVENLİK VE İŞ HUKUKU ALANINDA BİLGİ PAYLAŞIM, DANIŞMANLIK VE HABER PORTALI.

sgknet.net internet sitesi insanları sosyal güvenlik, emeklilik, yaşlılık, hastalık, iş hukuku ve bunlara benzer konularda bilgilendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir. Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler, sorular ve sorulara verilen cevaplar yasal danışmanlık kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak sosyal güvenliğinizle ilgili kararların verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Bu nedenle bu sitede yer alan bilgilere göre hareket etmeyiniz, karar vermeyiniz.Sitemizde yer alan tüm yazıların ve sitemiz tarafından oluşturulan resimlerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yer alan tüm içeriğin telif hakları tarafımıza aittir.Site içeriğinin başka yerlerde yayınlanıp yayınlanmadığı periyodik olarak kontrol edilmektedir. Hangi amaçla olursa olsun, sitemizde yer alan yazıların tamamının veya bir kısmının kopya edilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, yayınlanması, ticari veya başka bir amaçla kullanılması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar, doğacak cezai sorumluluğu ve sitemizin hazırlanmasındaki mali külfeti ve maddi ve manevi tazminatı peşinen kabullenmiş sayılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM