2018 ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI

  • DOLAR
    3,7880
    % 1,10
  • EURO
    4,6540
    % 1,92
  • ALTIN
    163,4160
    % 0,27
  • BIST
    $14.327
    % 5,35

Ücretsiz İzinler İhbar ve Kıdem Tazminatında Dikkate Alınır mı?

Ücretsiz İzinler İhbar ve Kıdem Tazminatında Dikkate Alınır mı?

Bu bölümde ücretsiz izinli olarak geçirilen sürelerin ihbar tazminatında ve kıdem tazminatında hesaplanıp hesaplanmayacağı hakkında bilgiler vereceğiz.Ancak ilk olarak ücretsiz izin hakkında bilgiler verelim, ücretsiz izinle ücretli izin kavramlarını açıklayalım ve aralarındaki farkı görelim.

Ücretli İzin Nedir? Ücretsiz İzin Nedir?

Ücretli izin kullanılarak geçirilen sürelerde işçi tıpkı çalışıyormuş gibi kendisine ücret ödenir ancak ücret izin durumlarında işçiye ücret ödenmez.Ücretsiz izin kullanılarak geçirilen zamanlarda iş sözleşmesi askıda olarak kabul edilir.


Ücretli ve ücretsiz izin arasındaki en büyük fark ücretli izinde işçi çalışmadığı halde kendisine normal ücreti ödenir, ücretsiz izinde ise işçinin izinli olduğu süre için kendisine herhangi bir ücret ödemesi yapılmaz.

Özel Sektörde Ücretsiz İzin Nasıl Kullanılır?

Özel sektörde işçiye hangi şartlarda ücretsiz izin verilebilir, işveren kafasına göre işçiyi ücretsiz izine çıkartabilir mi?

İşçiye ücretsiz izin verilmesi başka bir deyişle işçinin ücretsiz izine çıkartılması hususunda kanunda çok net ifadeler bulunmamakla birlikte hükümlerden anlaşıldığı kadarıyla işveren mazeretsiz bir şekilde ortada hiçbir neden yokken işçiyi ücretsiz izine gönderemez.İşverenin yasal olarak geçerli bir mazeretinin olmadığı hallerde ücretsiz izin uygulaması sadece işçinin bu yönde işverenden talepte bulunması ve işverenin de bunu uygun görmesiyle mümkün olabilir.4857 Sayılı İş Kanunu Madde 56 ve 74’te işçiye hak olarak verilen ücretsiz izinler dışında diğer tüm ücretsiz izinlerin tarafların rızasıyla kullanılması gerekmektedir.Dolayısıyla işveren kafasına göre işçiye “ben seni ücretsiz izne gönderiyorum” diyemeyeceği gibi işçi de kafasına göre “ben ücretsiz izne çıkıyorum” diyemez.

Ücretsiz İzinde Geçirilen Süreler İhbar Tazminatında Hesaba Katılır mı?

Ücretsiz izinde geçirilen sürede iş sözleşmesi askıda kabul edildiğinden ve ortada fiili bir çalışma olmadığından dolayı, ücretsiz izinde işçi işverenin emrinde olmadığından ve iş görmediğinden dolayı ücretsiz izinli olarak geçirilen süreler ihbar tazminatında ve ihbar bildirim süreleri açısından dikkate alınmaz.


Örneğin bir iş yerinde 3 yıl 4 ay çalışmış bulunan bir şahsın bu süre içinde 6 ay ücretsiz izin kullandığı varsayıldığında o halde ihbar ve kıdem tazminatına esas çalışma süresi 2 yıl 10 olarak hesaplanacaktır.

Ücretsiz İzinde Geçirilen Süreler Kıdem Tazminatında Hesaba Katılır mı?

Ücretsiz izinde geçirilen sürede iş sözleşmesi askıda kabul edildiğinden ve ortada fiili bir çalışma olmadığından dolayı, ücretsiz izinde işçi işverenin emrinde olmadığından ve iş görmediğinden dolayı ücretsiz izinli olarak geçirilen süreler ihbar tazminatında olduğu gibi kıdem tazminatı hesabında da dikkate alınmaz.İster iş kanununda işçiye hak olarak verilen ücretsiz izinler olsun, isterse işçinin isteği üzerine işverenin onayıyla kullandırılmış olsun, iş sözleşmesi askıda kabul edildiğinden kıdem süresi hesaplanırken ücretsiz izinde geçen süreler hesaba katılmaz.

Bu hususla ilgili olarak, Yargıtay 9 uncu Hukuk Dairesi, “İşçinin iş sözleşmesinin askıda olduğu süreler de, kıdem süresinden sayılmamalıdır. Örneğin ücretsiz izinde geçen süreler kıdem tazminatına esas süre bakımından dikkate alınmaz” hükmü yer almaktadır.

Yine, bahsettiğimiz bu hususta Yargıtay 9 uncu Hukuk Dairesi; Davacı işçinin istemi ile gerçekleşen ücretsiz izin ve çalışılmayan bu sürenin kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması ve bu süre için ikramiye alacağının hesaplanmasının hatalı olduğunu belirtmiştir.


Kıdem tazminatı ve tazminata esas alınması gereken ücrete ilişkin yasal dayanak 1475 Sayılı Eski İş Yasasının halen yürürlükte bulunan 14 üncü maddesidir. Kıdem tazminatı hesabının belirlenmesinde Yargıtay kararları doğrultusunda ücretsiz izinde geçen sürelerin dahil edilmeyeceği belirtilmektedir.

Doğum İzni Kıdem Tazminatı Hesabında Dikkate Alınır mı?

Doğum sonrası kullanılan ücretsiz izinler de diğer ücretsiz izinler gibi kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmamaktadır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama Örnekleri

Örnek 1: Bir iş yerinde 2 yıl 5 ay çalışmış olan bir işçi çalıştığı bu süre içerisinde 6 ay ücretsiz izin kullanmışsa o halde bu 6 aylık ücretsiz izin ihbar ve kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmayacak ve ihbar ve kıdem tazminatına esas çalışma süresi 1 yıl 11 ay olarak hesap edilecektir.

Örnek 2: Bir iş yerinde 1 yıl 10 ay çalışan bir işçi 12 ay ücretsiz izin kullanmış ise kullanmış olduğu on iki ay ücretsiz izin kıdem tazminatında sayılmayacak ve kıdem tazminatına esas çalışma süresi 10 ay olarak hesap edilecektir.

Örnek 3: Bir firmada dört yıl çalışan bir kişi bir yıl ücretsiz izin kullanmış ise o halde kıdem tazminatı hesabına bu bir yıllık ücretsiz izin hesaba dahil edilmeyecek ve kıdem tazminatına esas çalışma süresi üç yıl olarak dikkate alınacak ve bu işçi diğer şartlarında oluşması ve kıdem tazminatına hak kazanması halinde üç yıllık kıdem tazminatını alabilecektir.

YAZAR HAKKINDA

SGKNET.NET SOSYAL GÜVENLİK VE İŞ HUKUKU ALANINDA BİLGİ PAYLAŞIM, DANIŞMANLIK VE HABER PORTALI.

sgknet.net internet sitesi insanları sosyal güvenlik, emeklilik, yaşlılık, hastalık, iş hukuku ve bunlara benzer konularda bilgilendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir. Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler, sorular ve sorulara verilen cevaplar yasal danışmanlık kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak sosyal güvenliğinizle ilgili kararların verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Bu nedenle bu sitede yer alan bilgilere göre hareket etmeyiniz, karar vermeyiniz.Sitemizde yer alan tüm yazıların ve sitemiz tarafından oluşturulan resimlerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yer alan tüm içeriğin telif hakları tarafımıza aittir.Site içeriğinin başka yerlerde yayınlanıp yayınlanmadığı periyodik olarak kontrol edilmektedir. Hangi amaçla olursa olsun, sitemizde yer alan yazıların tamamının veya bir kısmının kopya edilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, yayınlanması, ticari veya başka bir amaçla kullanılması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar, doğacak cezai sorumluluğu ve sitemizin hazırlanmasındaki mali külfeti ve maddi ve manevi tazminatı peşinen kabullenmiş sayılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM