2018 ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI

 • DOLAR
  3,7880
  % 1,10
 • EURO
  4,6540
  % 1,92
 • ALTIN
  163,4160
  % 0,27
 • BIST
  $14.327
  % 5,35

Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezası Nedir? Ne Kadardır?

Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezası Nedir? Ne Kadardır?

Sigortasız eleman/personel çalıştırmanın cezası nedir? Bu yazımızda kayıt dışı istihdamın bazı sonuçlarından bahsedeceğiz.Bildiğiniz gibi sigortasız işçi çalıştırmanın kanunen idari para cezası gibi bir yaptırımı vardır.Peki sigortasız işçi çalıştırmanın cezası kaç paradır? Sigortasız işçi çalıştıran firmalar hangi durumlarla karşı karşıya kalabilirler bunu bir inceleyelim.

Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezası Nedir? Kaç Liradır?

Öncelikle şunu belirtelim ki; Sosyal güvenlik mevzuatına göre; iş sözleşmesi ile çalışan kişi sigortalı sayılır (5510 sayılı Kanun, m.4/1-a).İlk defa işçi çalıştırmaya başlamış iseniz, çalıştırdığınız sigortalıları bildirmek için 1 ay zamanınız vardır.


Ancak 1 aylık süre geçtikten sonra iş yerinde çalıştırdığınız sigortalıyı, en geç çalışmaya başladığı günden 1 gün önce SGK’ ya bildirmek zorundasınız.
Sigortalının işe giriş bildirimi,
https://uyg.sgk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap adresinden elektronik olarak yapılabilir.
Sosyal güvenlik mevzuatı uyarınca, sigortalıyı bildirmek işverenin en önemli yükümlülüğüdür. Kurum, denetim elemanları, Sosyal güvenlik denetmenleri, yargı kararı ya da başka kurumlardan aldığı bilgilere göre sigortasız işçi çalıştırdığınızı tespit ederse, Kuruma bildirilmeyen her sigortalı için 2 asgari ücret ceza ödemek zorunda kalırsınız.
Sitemizde daha önce SGK Denetmenleri Ne İş Yapar konusuna değinmiştik.
Eğer Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından işyerinde kayıt dışı yani sigortasız personel çalıştırdığınız tespit edilirse o halde karşılacağınız idari para cezası bir hayli yüksek olacaktır.

SGK Tespit Etmeden Önce Personelin Sigortasını Başlatın

Geç de Olsa SGK Tespit Etmeden Önce Personelin Sigortasını Siz Başlatın.Evet geç de olsa SGK sizin kayıt dışı işçi çalıştırdığınızın farkına varmadan önce personelin sigortasını başlatırsanız hakkınızda uygulanacak olan idari para cezası yarı yarıya düşüyor.

Sigortasız Personel Çalıştırmayın
Sigortasız Personel Çalıştırmayın

Eğer, yasal süresi geçtikten sonra ancak Kurum tespit etmeden önce sigortalıyı kendiniz bildirirseniz,
ödeyeceğiniz idari para cezası her bir işçi için 1 asgari ücrete düşer. Burada “Kurum tespit etmeden önce” derken yani Kurum sizin sigortasız eleman çalıştırdığınızı bazı bilgilerden, diğer kamu kurum ve kuruluşlarından, çeşitli belgelerden ve sosyal güvenlik denetmenleri veya sosyal güvenlik müfettişleri marifetiyle tespit edebilir.


Sigortasız işçi çalıştırmanın işveren açısından en büyük risklerinden biri, sigortasız işçinin iş kazası geçirmesi ya da meslek hastalığına tutulmasıdır. Bu durumda, Kurum sigortasız çalışan kazalıya ya da ölümü hâlinde ailesine gerekli parasal edimleri ve sağlık hizmetlerini sağlar. Ancak kazalının kendisine yapılan tüm ödemeler ile sağlık masraflarını, kendisine ya da ailesine bağladığı tüm geliri peşin sermaye değeri üzerinden işverenden talep eder. Bu tutarlar, kimi zaman milyon TL seviyesine ulaşabilmekte ve işverenler için büyük bir ekonomik yıkımla sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle, çalıştırdığınız kişiyi Kuruma yasal süresi içinde bildirmeyi ihmal etmeyiniz.

Belki de iş kazası kişinin işe başladığı ilk gün de meydana gelebilir ve bu durumda büyük maliyetlere katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

Sigortasız Personel Çalıştırmayın, Kendinizi Riske Atmayın

Hepimizin bildiği gibi, SSK Emeklilik Hesaplama konusunda prim günü kavramı çok önemlidir.
Prim günü kişinin emekli olacağı zamanı, bir vefat durumunda ise hak sahiplerine aylık bağlanıp bağlanmayacağını, hak sahiplerine aylık bağlanacak ise bağlanacak olan bu aylığın miktarını ve benzeri faktörlere etki etmektedir.İşyerinde sigortasız eleman çalıştırarak hem bu personelin, hem de bu personelin eşi, çocukları, anne babası gibi hak sahiplerinin geleceğine de zarar vermiş olursunuz.
Bu nedenle işyerinde sigortasız personel kesinlikle çalıştırmayın.


Gerek erkek olsun gerekse kadın olsun mutlaka personelinizin sigortasını tam ve zamanında SGK’ya bildirin.Daha önceki yazılarımızda kadınların ssk emeklilik şartları ve erkeklerin ssk emeklilik şartları konuları üzerinde durmuş ve kimlerin hangi tarihte emekli olacağını ssk emeklilik tablosunda göstermiştik.Tablolarda da görüldüğü gibi emekli olabilmek için işçilerin işe giriş tarihi, prim gün sayıları önem arzetmektedir.
Çalıştırdığınız personellerin sigortalarını zamanında başlatmanız hem sizin hem de onların refahı için gereklidir.

Sigortasız işçi çalıştırmak gerçekten çok büyük bir risktir, işyerinizde sigortasız personel çalıştırmayınız.

Sigortasız İşçi Şikayeti Nereye Yapılmalıdır?
Sigortasız İşçi Şikayeti Nereye Yapılmalıdır?

Sigortasız işçi çalıştırma ve benzeri ihbarlarınızı yukarıdaki iletişim numarasını kullanarak yapabilirsiniz.

Sahte Sigortalılık Nedir?

Bu arada şunu da önemle belirtelim ki, işyerinizde sigortasız eleman çalıştıramayacağınız gibi, işyerinizde çalışmadığı halde bir kişiyi sigortalı olarak SGK ya bildiremezsiniz.İşyerinde çalışmadığı halde bir kişiyi sigortalı olarak göstermek sahte sigortalılığa girer ve bu durum SGK tarafından tespit edildiği taktirde sonuçları oldukça ağır olmaktadır.Kuruma bildirdiğiniz sigortalıların iş yerinde
fiilen çalışmaları gerekmektedir. Aksi takdirde cezai sorumluklarınız bulunmaktadır.


Bir kişinin iş yerinizden SGK’ya sigortalı olarak bildirilebilmesi için iş yerinde fiilen çalışması gerekir. Kayıt dışı işçi çalıştıran işverenler iş yerinde hiç çalışmamış kişileri (komşularını akrabalarını, muhasebeci ya da iş takipçisi yanında çalışanları vb.) SGK’ya çalışmadığı hâlde sigortalı olarak bildirmektedir. Söz konusu durum Kuruma sahte evrak vermek anlamına gelmekte ve Türk Ceza Kanununa göre suç sayılmaktadır.

Bu durumda işveren ve sahte olarak bildirilen sigortalı hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda
bulunulmaktadır. Ayrıca işverenin sahte sigortalı için ödediği primler geri verilmemekte ve Kuruma
gelir kaydedilmektedir. Daha da ötesi Kurum sahte olarak bildirilen sigortalı için yersiz yere yaptığı tüm masrafları (bağladığı gelir ve aylıkları, sağlık masraflarını vb.) işverenden talep etmektedir. Ayrıca Kurum kayıtlarınızın geçersizliği nedeni ile sizi 3 asgari ücretten 12 asgari ücrete kadar kayıt geçersizliği cezası ile cezalandırır.

YAZAR HAKKINDA

SGKNET.NET SOSYAL GÜVENLİK VE İŞ HUKUKU ALANINDA BİLGİ PAYLAŞIM, DANIŞMANLIK VE HABER PORTALI.

sgknet.net internet sitesi insanları sosyal güvenlik, emeklilik, yaşlılık, hastalık, iş hukuku ve bunlara benzer konularda bilgilendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir. Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler, sorular ve sorulara verilen cevaplar yasal danışmanlık kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak sosyal güvenliğinizle ilgili kararların verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Bu nedenle bu sitede yer alan bilgilere göre hareket etmeyiniz, karar vermeyiniz.Sitemizde yer alan tüm yazıların ve sitemiz tarafından oluşturulan resimlerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yer alan tüm içeriğin telif hakları tarafımıza aittir.Site içeriğinin başka yerlerde yayınlanıp yayınlanmadığı periyodik olarak kontrol edilmektedir. Hangi amaçla olursa olsun, sitemizde yer alan yazıların tamamının veya bir kısmının kopya edilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, yayınlanması, ticari veya başka bir amaçla kullanılması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar, doğacak cezai sorumluluğu ve sitemizin hazırlanmasındaki mali külfeti ve maddi ve manevi tazminatı peşinen kabullenmiş sayılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. sigortasız işçi çalıştırmanın cezası 2018 yılı itibariyle arttı çünkü 2018 asgari ücrette artış meydana geldi

 2. sigortasız kayıt dışı işçi çalıştırmanın cezası bence çok az, bu yüzden ülkemizde kayıt dışı istihdam aşırı derecede yüksek.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM