2018 ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI

 • DOLAR
  3,7880
  % 1,10
 • EURO
  4,6540
  % 1,92
 • ALTIN
  163,4160
  % 0,27
 • BIST
  $14.327
  % 5,35

Rapor Parası Sorgulama

Rapor Parası Sorgulama

Bu yazımızda SSK (4a) rapor parası sorgulama ve Bağkur (4b) rapor parası sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağına dair bilgiler vereceğiz.Daha önce de söylediğimiz gibi, rapor parası kavramının kanunda geçen ifadesi geçici iş göremezlik ödeneğidir.Halk arasında geçici iş göremezlik ödeneğine rapor parası dendiği için bizler de bu ifadeyi kullanmaktayız.


Rapor parası sorgulama konusunda vereceğimiz bilgiler yazımızın hazırlanma tarihi itibariyle en genel ve en güncel bilgilerdir.Sgknet.net olarak her zaman en güncel ve en geçerli bilgileri verme konusunda yayın ekibimiz hassas davranmaktadır.

Rapor Parası Sorgulama

Bu yazımızda rapor parası sorgulama, rapor parası öğrenme işleminin nasıl ve hangi yollardan yapılabileceği hakkında bilgiler vereceğiz.
Rapor parası sorgulamanın, rapor parasının ne zaman yatacağının, rapor parasının ne kadar yatacağının öğrenilebilmesi için birden fazla yol vardır.

Rapor parası - İş göremezlik ödeneği
Rapor parası – İş göremezlik ödeneği

İşte size geçici iş göremezlik ödeneğinin bir diğer deyişle rapor parası sorgulamanın yolları.

Sosyal Güvenlik Kurumuna Giderek Rapor Parası Sorgulama

Rapor parası sorgulamak için direkt olarak SGK’ya giderek bilgi alabilirsiniz.İllerde yaşıyorsanız Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine, ilçelerde yaşıyorsanız bulunduğunuz ilçede bulunan Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğüne giderek ilgili memurlardan rapor paranızın yatıp yatmadığını, ne zaman yatacağını, ne kadar yatacağını öğrenebilirsiniz.


Tabii günümüz itibariyle ülkemizde bulunan bütün ilçelerde Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü yok.Bulunduğunuz ilçede SGK merkez müdürlüğü yoksa SGK il müdürlüğüne gitmeyi ya da telefonla bilgi almayı deneyebilirsiniz.

Alo 170 Bilgi Hattından Rapor Parası Sorgulama

Rapor parası sorgulama işlemini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bilgi ve danışma hattı olan Alo 170 hattını arayarak da yapabilirsiniz.
Alo 170 bilgi hattını arayarak kişisel bilgilerinizi verip rapor parası sorgulama, rapor paranızın ne zaman yatacağını, rapor parasının ne kadar yatacağını öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Rapor Parası Sorgulama

Günümüz itibariyle hem 4a (ssk) rapor parası sorgulama, hem de 4b (bağkur) rapor parası sorgulama işlemleri artık internetten tek bir adresten, tahmin edeceğiniz gibi e-devlet portalı üzerinden de yapılabilmektedir.


Tabii ki e-devlet portalına giriş yapabilmeniz için ya e-devlet şifreniz veya elektronik imzanın ya da mobil imzanız olması gerekmektedir.Ayrıca internet bankacılığı kullananlar da e-devlet portalına kısıtlamalı da olsa giriş yapabilmektedirler.Yeri gelmişken, e-devlet portalına giriş için geçerli olan seçenekleri de belirtelim:

e-Devlet Şifresi
e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden veya yurt dışında iseniz Konsolosluklardan, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.
Mobil İmza
Mobil İmza özellikli sim kartınızı kullanarak ıslak imzanız ile kanunen eşdeğer kabul edilen Elektronik İmza atabilir ve eDevlet Kapısı’na giriş yapabilirsiniz. Mobil İmza almak için kullandığınız GSM operatörüne başvurmalısınız.
Elektronik İmza
Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer faydalı bilgilere www.tk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
Elektronik Kimlik Kartı
Yeni, çipli nüfus cüzdanlarınızı kullanarak da e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilirsiniz. Bunun için T.C. Kimlik Kartınızı bilgisayarınızın akıllı kart okuyucusuna takarak, ekrandaki yönergeleri takip etmeniz yeterlidir.


İnternet Bankacılığı ile Giriş
Destekleyen bankaların İnternet Şubeleri ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Bunun için bankanızın belirlediği yöntemler ile İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra, ilgili bağlantıya tıklayarak e-Devlet Kapısı’na girebilirsiniz.

E-Devlet portalının adresi şu şekildedir: https://www.turkiye.gov.tr

E-devlete giriş yapma yolları, e-devlet portalına giriş yapabilmek için gerekli olanlar ve e-devlet portalının nasıl kullanılacağı ile ilgili daha detaylı bilgiler sitemizde mevcuttur.Ayrıca eğer rapor parasına hak kazandıysanız 2018 yılında rapor paranızın nereye yatacağını bilmiyorsanız rapor parası nereye yatar başlıklı konumuzu mutlaka okuyunuz.

Biz şimdi e-devlet portalına giriş yaptığınızı varsayarak nasıl rapor parası sorgulayabileceğinizi anlatacağız.

e-Devlet Kapısı üzerinde çok sayıda hizmet sunulmaktadır. Aranan hizmetin kolayca bulunabilmesi
için farklı yöntemler kullanılabilir.Rapor parası sorgulama işlemi için kullanmanız gereken hizmetin adı “Şahıs Ödemeleri Sorgulama”dır.

SGK tarafından yapılan ödemelerin tümü ŞAHIS ÖDEMELERİ SORGULAMA menüsü altında birleştirilmiştir.

Şimdi e-devlet anasayfada olduğunuzu varsayarak işlemlere başlayalım:
Anasayfada sol tarafta bulunan e-HİZMETLER bağlantısına tıkladıktan sonra gelen listede “Sosyal Güvenlik Kurumu” altında bulunan “Şahıs Ödemeleri Sorgulama” (bu sayfada tüm kamu kurumları listelendiği için sayfanın epey altına inmeniz gerekmektedir.dilerseniz sol tarafta bulunan harf listesinde S harfini tıklayarak ekrana SGK gelmesini sağlayabilirsiniz) bağlantısına tıklayarak rapor parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yapmanız gerek işlemler sırasıyla aşağıdaki resimlerde gösterilmiştir.

Öncelikle anasayfada iken solda bulunan e-HİZMETLER linkine tıklayalım.

E-Devlet rapor parası sorgulama
E-Devlet rapor parası sorgulama

e-HİZMETLER linkine tıklayınca karşımıza gelen sayfa aşağıdaki gibi olacaktır.Bu sayfanın epey altına yani S harfi ile başlayan kurumlara kadar inelim ya da sol tarafta bulunan harf listesinden S harfine tıklayarak da direkt olarak S harfi ile başlayan kurumları görebiliriz.S harfi ile başlayan kurumların olduğu bölümde Sosyal Güvenlik Kurumunu bulalım.Sosyal Güvenlik Kurumunu bulduğumuzda aşağıdaki gibi bir sayfa karşınıza gelecektir.

E-Devlet rapor parası sorgulama SGK sayfası
E-Devlet rapor parası sorgulama SGK sayfası

Şimdi o sayfanın biraz altına inelim, ŞAHIS ÖDEMELERİ HİZMETLERİ yazan yeri bulalım. Bulduktan sonra aşağıdaki resimde mavi oval içinde yer alan ŞAHIS ÖDEMELERİ SORGULAMA linkini tıklayarak rapor parası sorgulama işlemini yapacağımız ekrana geçeceğiz.

E-Devlet rapor parası sorgulama SGK sayfası şahıs ödemeleri
E-Devlet rapor parası sorgulama SGK sayfası şahıs ödemeleri

Yukarıdaki resimde bulunan ŞAHIS ÖDEMELERİ SORGULAMA linkine tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Rapor parası sorgulama sonuç ekranı
Rapor parası sorgulama sonuç ekranı

Bu ekran, rapor parası sorgulama sonuç ekranıdır, adınıza yapılan bütün ödemeler bu ekrandan görülmektedir.Eğer buna benzer bir ekran görmek yerine “Adınıza yapılmış şahıs ödemesi bulunmamaktadır” uyarısı aldıysanız o halde rapor paranız henüz işleme alınmamış demektir.
Bu durumda rapor paranız ile ilgili olarak SGK’ya müracaat etmeli ve detaylı bilgi almalısınız.


Rapor parası alma şartları
Rapor parası alma şartları

Rapor parası sorgulama işleminizi dilerseniz Site İçi Arama kutusuna hizmet adının içinde geçen kelime veya kelimeleri yazıp arama tuşuna bastıktan sonra, gelen listedeki “Şahıs Ödemeleri Sorgulama” bağlantısına tıklayarak veya tarayıcınızın adres satırına https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama yazarak da SGK rapor parası sorgulama menüsüne girebiliriz.

E-Devlet üzerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan şahıs ödemeleri aşağıda yer alan ödeme tiplerini kapsamaktadır.Yani aşağıdaki ödeme türlerinin tamamı için yapılan sorgulama işlemi yukarıda anlatıldığı gibidir.

 4A Nakdi Tazminat Eğitim Öğretim
 4B Nakdi Tazminat Eğitim Öğretim
 Bağ-Kur Mahkeme Kararı ile Maaş Ödemesi
 Bağ-Kur Tütün Ödemesi
 Bloke Konulan Emekli Maaşı
 Çölyak Metabolizma Ödemesi
 Emekli Hareketsiz İadesi
 Emsan Devir Öncesi Emanet İade
 Emzirme Yardımı Ödemesi
 Geçici İşgöremezlik Ödemesi (Rapor parası)
 Gelirlerden Red ve İadeler
 Şahıs Diş Ödemesi
 Şahıs İlaç Ödemesi
 Şahıs Sağlık Yolluğu Ödemesi
 Şahıs Tıbbi Malzeme Ödemesi
 Tedavi Sağlık İadesi

Rapor Parası Hesaplama

Rapor parasının nasıl hesaplanacağı, kimlere rapor parası verildiği, hangi şartlar altında rapor parası verildiği ve benzeri hususların anlatıldığı rapor parası hesaplama adlı konumuzu mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.


Rapor parası bilgilendirme
Rapor parası bilgilendirme

Rapor Parası Alma Şartları

Rapor parası alma şartlarının ve rapor parasının kimlere verildiğinin incelendiği makalemiz olan Kimler rapor parası alabilir başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Kullanıcılar şunları da aradı:

YAZAR HAKKINDA

SGKNET.NET SOSYAL GÜVENLİK VE İŞ HUKUKU ALANINDA BİLGİ PAYLAŞIM, DANIŞMANLIK VE HABER PORTALI.

sgknet.net internet sitesi insanları sosyal güvenlik, emeklilik, yaşlılık, hastalık, iş hukuku ve bunlara benzer konularda bilgilendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir. Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler, sorular ve sorulara verilen cevaplar yasal danışmanlık kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak sosyal güvenliğinizle ilgili kararların verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Bu nedenle bu sitede yer alan bilgilere göre hareket etmeyiniz, karar vermeyiniz.Sitemizde yer alan tüm yazıların ve sitemiz tarafından oluşturulan resimlerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yer alan tüm içeriğin telif hakları tarafımıza aittir.Site içeriğinin başka yerlerde yayınlanıp yayınlanmadığı periyodik olarak kontrol edilmektedir. Hangi amaçla olursa olsun, sitemizde yer alan yazıların tamamının veya bir kısmının kopya edilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, yayınlanması, ticari veya başka bir amaçla kullanılması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar, doğacak cezai sorumluluğu ve sitemizin hazırlanmasındaki mali külfeti ve maddi ve manevi tazminatı peşinen kabullenmiş sayılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM