2018 ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI

 • DOLAR
  3,7880
  % 1,10
 • EURO
  4,6540
  % 1,92
 • ALTIN
  163,4160
  % 0,27
 • BIST
  $14.327
  % 5,35

Kısa Vadeli Sigorta Kollarından Sağlanan Hak ve Yardımlar

Kısa Vadeli Sigorta Kollarından Sağlanan Hak ve Yardımlar

Kısa Vadeli Sigorta Kollarından Sağlanan Hak ve Yardımlar

Bu bölümde 5510 sayılı kanuna göre kısa vadeli sigorta kollarından sağlanan hakları ele alacağız.
5510 sayılı kanuna göre kısa vadeli sigorta kolları hükümleri sadece 4/a ve 4/b kapsamındaki sigortalılar için geçerlidir.Yani eski adıyla sadece SSK ve BAĞ-KUR lular için geçerlidir.
4/c liler için yani devlet memurları için geçerli değildir.Çünkü devlet memurları gibi 4/c yani eski adıyla emekli sandığı kapsamındaki sigortalıların kendi özel kanunları vardır ve emekli sandığı mensupları kendi özel kanunlarına tabidirler.


Bu nedenle 5510 sayılı kanunun kısa vadeli sigorta hükümlerinin yer aldığı üçüncü bölümünün başlığı Hizmet Akdiyle veya Kendi Adına ve Hesabına Bağımsız Çalışan Sigortalıların Tabi Olduğu Kısa Vadeli Sigorta Hükümleri olarak yazılmıştır.

Öncelikle kısa vadeli sigorta kolları ne demektir açıklayalım.

Kısa Vadeli Sigorta Kolları Ne Demektir?

# Kısa vadeli sigorta kolları uygulamaları ile sigortalının işe veya çalışmaya başlar başlamaz oluşabilecek risklere karşı sigortalıya veya yakınlarına koruma sağlanması amaçlanmaktadır. Zira, bu sigorta kolundan sağlanan yardımlara “kısa vadeli” denmesinin nedeni çalışma hayatının her safhasında ortaya çıkabilecek olmasındandır.

# Kısa vadeli sigorta kollarını nitelikleri bakımından, “Mesleki Risk” ve “Sosyal Risk” sigorta kolları olmak üzere iki ana grup altında toplamak mümkündür:
# Mesleki Riskler: İş Kazaları ile Meslek Hastalıkları Sigortaları
# Sosyal Riskler: Hastalık ve Analık Sigortalarıdır.

Kısa Vadeli Sigorta Kolları Hangileridir?

Yukarıda da sayıldığı gibi iş kazaları ile meslek hastalıkları, hastalık ve analık (gebelik) durumları iş hayatında her zaman karşılaşılabilecek durumlar olduğu için bir de bunlar genellikle geçici durumlar olduğundan kısa vadeli sigorta kolları olarak anılmaktadır.
O halde kısa vadeli sigorta kollarını;

 • İş kazaları
 • Meslek hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Analık (Hamilelik)

olarak sayabiliriz.

Kimler Kısa Vadeli Sigorta Kapsamındadır?

# Hizmet akdi ile çalışanlar (4/a)
# Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan ise; (4/b kapsamında sigortalılar)
# Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar
# Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlar


# Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları
# Tarımsal faaliyette bulunanlar
# Harp Malulleri ile Vazife Malulleri
# Aday çırak, çırak ve stajyerler
# İntörn öğrenciler
# Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevlerinde çalışan hükümlü ve tutuklular
# Tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışan sigortalılar
# Türkiye İş Kurumu kursiyerleri
# Sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçileri

Konumuzun başında da belirttiğimiz üzere 5510 sayılı kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının c bendi kapsamındaki sigortalılar yani emekli sandığı mensupları kısa vadeli sigorta kolları kapsamında değillerdir.

Ayrıca ek bilgi olarak; kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan (4/b) yani BAĞKUR kapsamındaki sigortalılara kısa vadeli sigorta kollarından yararlanma hakkı ilk defa 5510 sayılı kanunla getirilmiştir.

İş Kazası, Meslek Hastalığı, Analık ve Hastalık Sigortasından Sağlanan Haklar

Şimdi 5510 sayılı kanuna göre iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklara bakalım.
Diyelim ki bir işyerinde çalışırken (SSK) veyahut kendi namınıza bağımsız çalışırken (BAĞKUR) iş kazası geçirdiniz veya meslek hastalığına yakalandınız. Bakalım 5510 sayılı kanun size ne gibi haklar sunuyor:

5510 SAYILI KANUN MADDE 16

İş kazası veya meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklar şunlardır:

a) Sigortalıya, geçici iş göremezlik süresince günlük geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi.

Çalışan kişi iş kazası veya hastalık veya meslek hastalığı veyahut analık gibi durumlardan biri nedeniyle geçici bir süre çalışamaz hale gelirse (örneğin grip sonucu 1 hafta istirahat raporu verilen bir işçi) bu iş göremediği yani çalışamadığı sürede gelirden mahrum kalmasın diye SGK bu kişiye geçici iş göremezlik ödeneği verir.Geçici iş göremezlik ödeneği halk arasında rapor parası olarak bilinmektedir.Rapor parası nasıl hesaplanır, rapor parası kimlere verilir, rapor parası ne zaman yatar, rapor parası nasıl alınır gibi vatandaşlar tarafından en çok sorulan sorulara da sitemizde cevaplar bulabilirsiniz.

b) Sigortalıya sürekli iş göremezlik geliri bağlanması.

Çalışan kişi eğer sürekli iş göremez hale geldiyse, çalışma gücünü belli bir oranda kaybettiyse bu kişiye belli şartlar altında sürekli iş göremezlik geliri bağlanır.

c) İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen sigortalının hak sahiplerine, gelir bağlanması.

Çalışan kişi eğer iş kazası veya meslek hastalığı sonucu vefat ederse bu kişinin hak sahiplerine yani eşine, çocuklarına, anne veya babasına belli şartları taşımaları halinde gelir bağlanır.

d) Gelir bağlanmış olan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi.

Çalışan kişi eğer iş kazası veya meslek hastalığı sonucu vefat ederse bu kişinin hak sahibi kızına gelir bağlanmış ise bu kız çocuğunun evlenmesi ve SGK’dan talep etmesi halinde bu kız çocuğuna 24 aylık tutarında yani almakta olduğu aylığın 24 katı tutarında evlenme ödeneği verilir.Evlenme ödeneği halk arasında çeyiz parası olarak bilinmektedir.


e) İş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölen sigortalı için cenaze ödeneği verilmesi.

Çalışan kişi eğer iş kazası veya meslek hastalığı sonucu vefat ederse bu kişinin hak sahibine cenaze masrafları için cenaze ödeneği verilir.Hak sahibi yoksa cenaze masraflarını kim üstlenmişse cenaze ödeneği fatura göstermek koşuluyla o şahsa verilir.

Bir de 5510 sayılı kanunda kısa vadeli sigorta kolları kapsamında emzirme ödeneği sayılmıştır.Emzirme ödeneği 5510 sayılı kanunun 16. maddesinde; Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan; kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir. şeklinde açıklanmıştır.

Değerli okurlarımız, 5510 sayılı kanun kapsamında kısa vadeli sigorta kollarından sağlanan haklar bu şekildedir.Her bir hakkın nasıl sağlandığına, hangi şartların arandığına dair diğer bilgileri yine sitemizde bulabilirsiniz.

Sosyal güvenlik ve iş hukuku alanındaki tüm sorularınızı soru cevap portalımızda sorabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

SGKNET.NET SOSYAL GÜVENLİK VE İŞ HUKUKU ALANINDA BİLGİ PAYLAŞIM, DANIŞMANLIK VE HABER PORTALI.

sgknet.net internet sitesi insanları sosyal güvenlik, emeklilik, yaşlılık, hastalık, iş hukuku ve bunlara benzer konularda bilgilendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir. Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler, sorular ve sorulara verilen cevaplar yasal danışmanlık kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak sosyal güvenliğinizle ilgili kararların verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Bu nedenle bu sitede yer alan bilgilere göre hareket etmeyiniz, karar vermeyiniz.Sitemizde yer alan tüm yazıların ve sitemiz tarafından oluşturulan resimlerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yer alan tüm içeriğin telif hakları tarafımıza aittir.Site içeriğinin başka yerlerde yayınlanıp yayınlanmadığı periyodik olarak kontrol edilmektedir. Hangi amaçla olursa olsun, sitemizde yer alan yazıların tamamının veya bir kısmının kopya edilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, yayınlanması, ticari veya başka bir amaçla kullanılması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar, doğacak cezai sorumluluğu ve sitemizin hazırlanmasındaki mali külfeti ve maddi ve manevi tazminatı peşinen kabullenmiş sayılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM