2018 ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI

 • DOLAR
  3,7880
  % 1,10
 • EURO
  4,6540
  % 1,92
 • ALTIN
  163,4160
  % 0,27
 • BIST
  $14.327
  % 5,35

Kadınların SSK Emeklilik Şartları

Kadınların SSK Emeklilik Şartları

SSK Kadınların Emeklilik Şartları

Bu yazımızda kademeli geçiş yasasına göre bayanların SSK emeklilik şartlarını (şimdiki adıyla 4/a) anlatacağız.Kadınların SSK emeklilik şartları ile ilgili olarak SSK emeklilik tablosunu yani kademeli geçiş tablosunu göstereceğiz, bayanların SSK’dan ne zaman emekli olabileceği ile ilgili olarak örnek bazı hesaplamalar vereceğiz ve sitemizde bulunan SGK Danışmanı Soru Cevap platformumuza kadınların SSK emeklilik şartları hakkında gelen bazı sorulara ve verilen yanıtlara yer vereceğiz.


Şimdi konumuza girmeden evvel bayanlar için geçerli olan SSK emeklilik şartlarını ele almadan önce bizlere sık sık gelen bazı sorular ışığında SSK emeklilik şartlarını içeren kademeli geçiş tablosunda yer alan bazı kavramları açıklamamız gerekiyor.

Şimdi SSK kademeli geçiş tablosunda yer alan işe giriş tarihi, sigortalılık süresi ve yaş kavramlarının nasıl anlaşılması ve nasıl değerlendirilmesi gerektiğini açıklayalım.

SSK İşe Giriş Tarihi Ne Demektir?

SSK emeklilik şartları kademeli geçiş tablosunu incelerseniz emeklilik şartlarının işe giriş tarihine göre belirlendiğini, emeklilikte esas kriterin bu olduğunu, kişinin SSK kapsamında emekli olabilmesi için gereken yaş ve prim gününü etkileyen esas faktörün işe giriş tarihi olduğunu göreceksiniz.

Örneğin 1981 yılında işe giren bir kadın ile 1984 yılında işe giren bir kadın emeklilikte aynı şartlara tabi değillerdir.Bu nedenle işe giriş tarihi önem arz etmekte olup SSK kademeli geçiş tablosuna göre bir kişi ne kadar erken yaşlarda çalışma hayatına atılırsa ve sosyal güvenlik sistemine dahil olursa o kadar erken emekli olabilmektedir.

Peki SSK işe giriş tarihi nedir? İlk işe giriş tarihi nasıl anlaşılmalıdır?

# İlk işe giriş tarihi, kişinin sosyal güvenlik sistemine ilk defa kayıt olduğu yani dahil olduğu tarihtir.Burada sosyal güvenlik sisteminden kasıt SSK, ESNAF BAĞ-KURU, ÇİFTÇİ BAĞKURU ya da EMEKLİ SANDIĞI olabilir.Kişi bunlardan herhangi birine ilk defa hangi tarihte dahil olduysa o tarih kişinin ilk işe giriş tarihidir.Yani SSK kapsamında emekli olabilmek için illa ki kişinin ilk işe başlangıcının SSK’dan olması gerekmez.

Kadınların SSK Emeklilik Şartları
Kadınların SSK Emeklilik Şartları

Çalışma hayatına BAĞKUR’lu ya da EMEKLİ SANDIĞI mensubu olarak olarak giren birisi daha sonra SSK kapsamında çalışmakla SSK’dan emekli olabilir.SSK’dan emekli olabilmek için ne kadar SSK primi ödemek gerektiğini ve 3.5 yıl şartını sayfamızın altında açıklayacağız.

# Şu hususu da hatırlatalım ki, şu an itibariyle staj ve eğitim amaçlı olarak yapılan çalışmalar, daha doğrusu sadece kısa vadeli sigorta kolları kapsamında yapılan sigorta ilk işe giriş tarihi olarak değerlendirilmemektedir.Staj sigortası emekliliğe sayılır mı sorusu okuyucularımız tarafından en çok sorulan sorular arasındadır.


Çalışma hayatına ilk olarak staj ile başladıysanız ve adınıza kısa vadeli sigorta kapsamında prim ödendiyse uzun vadeli sigorta kolları kapsamında prim ödenmediyse o halde bu stajınız ilk işe giriş tarihi olarak sayılmaz ve emeklilik hesabında dikkate alınmaz.Emeklilik hesabında dikkate alınacak olan ilk işe giriş tarihi, adınıza ilk defa uzun vadeli sigorta kolları kapsamında prim ödenen tarihtir.
Staj Sigortası Emekliliğe Sayılır mı?
Staj Sigortası Emekliliğe Sayılır mı?

18 Yaşından Küçükken Yapılan Sigorta İlk İşe Giriş Sayılır mı?

# Ayrıca okurlarımız tarafından SGK Soru Cevap Portalımızda en çok sorulan sorulardan biri de henüz 18 yaşını doldurmadan çalışma hayatına başlayan birinin bu tarihteki işe girişinin SSK emeklilik hesabında dikkate alınıp alınmayacağı hususu ile ilgilidir.On sekiz yaşının altında çalışmaya başlayanların işe giriş tarihleri geçerlidir, emeklilikte sayılır yani 18 yaşından küçükken yapılan sigorta emeklilikte sayılmakta ve işe giriş tarihi olarak alınmaktadır.

Emeklilik Yaşı Nedir? Emekli Olmak İçin Yaşa Girmek mi Yaşı Doldurmak mı Gerekir

SSK emeklilik şartlarından biri olan yaş konusunda vatandaşlarımızın en çok takıldıkları husus emeklilik yaşı konusudur.SSK emeklilik şartlarına göre bir kişi emekli olacağı yaşa girince mi yoksa o yaşı doldurunca mı emekli olabilecektir?


# Emeklilik yaşı hesabında yaşın doldurulması esastır.Yani emekli olabilmeniz için gereken yaş şartı 53 ise o halde 53 yaşına girince değil 53 yaşını doldurunca emekli olabilirsiniz.SSK emeklilik hesabında yaşın doldurulması esastır.

Sigortalılık Süresi Ne Demek?

SSK emeklilik şartlarından biri olan sigortalılık süresi hakkında da bazı okuyucularımız yanlış bilgilendirilmiş.Doğrusunu söyleyelim.Bazı okuyucularımız örneğin 25 yıllık sigortalılık süresi dendiği zaman en az 25 yıl prim ödenmesi gerektiğini sanıyorlar bazı okuyucularımız ise 25 yıllık sigortalılık süresinde arada boşluklar olursa bu boşlukların sayılmayacağını sanmaktalar.

# Sigortalılık süresi kısaca ilk işe giriş tarihi ile emeklilik müracaatı yapılan tarih arasındaki zaman dilimidir.Yani SSK’dan emekli olabilmeniz için tamamlamanız gereken sigortalılık süresi 20 yıl ise ilk işe giriş tarihinin üzerinden 20 yıl geçtikten sonra emekli olabilirsiniz.Arada çalışmadığınız zamanlar olabilir, aylar hatta yıllar da olabilir, boşluklar olabilir, boşluklar da bu süreden sayılmaktadır.

Kadınlar İçin SSK Emeklilik Şartları

Şimdi SSK’nın kadınlar için emeklilik şartlarına bakalım.SSK emeklilik şartları aşağıda hazırlamış olduğumuz kademeli geçiş tablosunda gösterilmiştir.SSK emeklilik tablosunun altında bu tablonun nasıl yorumlanması gerektiği ve nasıl kullanılacağı örneklerle birlikte açıklanmıştır.

Kadınların SSK Emeklilik Şartları
Kadınların SSK Emeklilik Şartları

SSK Kademeli Geçiş Tablosu Nasıl Kullanılır?

Şimdi yukarıda hazırlamış olduğumuz SSK kademeli geçiş tablosunu nasıl kullanacağımızı anlatalım.


İlk olarak işe giriş tarihimizi tablodan bulacağız.Diyelim ki işe giriş tarihimiz 23.04.1986 olsun.O halde 23.04.1986 tarihinin yukarıdaki SSK kademeli geçiş tablosundaki hangi satırda olduğunu bulalım.23.04.1986 tarihi tabloda gösterilen 24.05.1985-23.05.1986 aralığında olduğu için 24.05.1985-23.05.1986 yazılı olan satıra bakacağız.

Bu satırda 24.05.1985-23.05.1986 arası işe giren kadınların SSK’dan emekli olabilmesi için doldurması gereken yaş, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı ve tamamlanması gereken sigortalılık süresi yazmaktadır.

SSK kademeli emeklilik esaslarına göre ilk defa 24.05.1985 tarihi ile (dahil) 23.05.1986 tarihi (dahil) arasında işe giren bütün kadınların SSK emeklilik şartları aynıdır.O halde 23.04.1986 tarihinde işe giren bir bayanın SSK kapsamında emekli olabilmesi için 42 yaşını doldurması, 5.075 prim gününü tamamlaması ve ilk işe giriş tarihinin üzerinden en az 20 yıl geçmesi gerekmektedir.SSK kapsamında emekli olabilmek için bu 3 şartın da tamamlanması gerekmektedir.Birisi tamamlanmasa örneğin prim günü dolmuş, sigortalılık süresi dolmuş ama yaş dolmamışsa maalesef emekli aylığına hak kazanabilmek mümkün değildir.

Örneklerle Kadınların SSK Emeklilik Şartları

# 24.05.1988 tarihinde işe girdim, ne zaman emekli olurum?

24.05.1988 tarihinde işe giren bir bayan, SSK emeklilik tablosunda da görüldüğü gibi 45 yaşını, 5.300 prim gününü ve 20 yıl sigortalılık süresini tamamlamak şartıyla SSK kapsamında emekli olabilir.Ne zaman emekli olurum adlı konumuza tıklayarak dilerseniz daha fazla emeklilik hesaplama örneklerine ulaşabilirsiniz.


# 01.01.1990 tarihinde işe giren bir bayan ne zaman emekli olabilir?

01.01.1990 tarihinde işe giren bir bayan 46 yaşını tamamlaması, 5.375 prim gününü tamamlaması ve 20 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanması koşuluyla SSK kapsamında emekli olabilir.

# 28.12.1995 tarihinde işe girdim, ne zaman emekli olurum?

28.12.1995 tarihinde işe giren bir kadın, 52 yaşını doldurması, 5.825 prim gününü tamamlaması ve 20 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanması şartıyla SSK’dan emekli olabilir.

SSK’dan Emekli Olabilmek İçin Son 3.5 Yıl Şartı Nedir?

Değerli okurlarımız bir de SSK kapsamında emekli olabilmek için gereken bir başka şarta daha değinelim.
Yukarıda anlattıklarımızın tamamı kadınların SSK kapsamında emekli olabilmeleri için tamamlanması gereken kriterlerdir.

SSK kapsamında emekli olabilmek için yukarıda verdiğimiz kademeli geçiş tablosunda yer alan emeklilik şartlarından başka bir de hizmet günlerinin son 7 yılı ele alındığında SSK günlerinin diğer sigortalılık statülerinden fazla olması gerekmektedir.Yani SSK kapsamında emekli olmak isteyen bir bayanın emeklilik müracaat tarihi itibariyle son 7 yılının en az 1261 gününün SSK kapsamında geçmiş olması gerekmektedir.Son çalışma SSK’dan ise son yedi yılda 1260 gün SSK’lı çalışmak yeterlidir.Son 7 yıllık sigorta dökümünüzde en az 1260 gün SSK’lı çalışmanız yok ise SSK’dan emekli olmanız mümkün değildir.
Bir de bu yazı SSK kapsamında kadınların emeklilik şartları hakkındadır.

Erkeklerin SSK’dan emeklilik şartları hakkındaki bilgilendirme yazımızı ve erkeklerin SSK kademeli geçiş tablosunu görmek için sitemizin sigortalılar kategorisinde arama yapabilirsiniz.

SSK 3600 Günden Emeklilik Nedir ve Şartları Nelerdir?

Yukarıda normal emeklilik şartları konusu anlatılmış olup bir de bunun yanında yaştan emeklilik denilen daha az prim günü ile emekli olma yolu bulunmaktadır.Sitemizde SSK 3600 Günden Yaştan Emekli Olma Şartları adlı konuyu okuyarak SSK kapsamında nasıl daha az prim günüyle emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.


Kadınların çocuk borçlanması yaparak nasıl erken emekli olabileceklerine dair çocuk borçlanması incelemesi konumuz ayrı bir başlık altında incelenecektir.
Ayrıca yurt dışı borçlanması konusunu da ayrı bir başlık altında inceleyeceğiz.
Dilerseniz hem SSK hem de BAĞKUR emeklilik hesaplamalarının yer aldığı ne zaman emekli olurum adlı konumuza da göz atabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

SGKNET.NET SOSYAL GÜVENLİK VE İŞ HUKUKU ALANINDA BİLGİ PAYLAŞIM, DANIŞMANLIK VE HABER PORTALI.

sgknet.net internet sitesi insanları sosyal güvenlik, emeklilik, yaşlılık, hastalık, iş hukuku ve bunlara benzer konularda bilgilendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir. Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler, sorular ve sorulara verilen cevaplar yasal danışmanlık kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak sosyal güvenliğinizle ilgili kararların verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Bu nedenle bu sitede yer alan bilgilere göre hareket etmeyiniz, karar vermeyiniz.Sitemizde yer alan tüm yazıların ve sitemiz tarafından oluşturulan resimlerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yer alan tüm içeriğin telif hakları tarafımıza aittir.Site içeriğinin başka yerlerde yayınlanıp yayınlanmadığı periyodik olarak kontrol edilmektedir. Hangi amaçla olursa olsun, sitemizde yer alan yazıların tamamının veya bir kısmının kopya edilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, yayınlanması, ticari veya başka bir amaçla kullanılması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar, doğacak cezai sorumluluğu ve sitemizin hazırlanmasındaki mali külfeti ve maddi ve manevi tazminatı peşinen kabullenmiş sayılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM