2018 ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI

 • DOLAR
  3,7880
  % 1,10
 • EURO
  4,6540
  % 1,92
 • ALTIN
  163,4160
  % 0,27
 • BIST
  $14.327
  % 5,35

Erkeklerin SSK Emeklilik Şartları

Erkeklerin SSK Emeklilik Şartları

SSK Erkeklerin Emeklilik Şartları

Bu bölümde kademeli geçiş yasasına göre erkeklerin SSK emeklilik şartlarını (şimdiki adıyla 4/a) inceleyeceğiz.SSK emeklilik şartları ile ilgili olarak SSK emeklilik tablosunu yani kademeli geçiş tablosunu göstereceğiz, erkeklerin SSK’dan ne zaman emekli olabileceği ile ilgili olarak örnekler vereceğiz ve sitemizde bulunan SGK Soru Cevap platformumuza SSK emeklilik hakkında gelen bazı sorulara yer vereceğiz.


Ancak erkekler için geçerli olan SSK emeklilik şartlarını ele almadan önce bizlere sık sık gelen bazı sorular ışığında kademeli geçiş tablosunda yer alan bazı kavramları açıklamamız gerekiyor.
Şimdi SSK kademeli geçiş tablosunda yer alan işe giriş tarihi, sigortalılık süresi ve yaş kavramlarının nasıl değerlendirilmesi gerektiğini açıklayalım.Bu arada eğer bayanların SSK emeklilik şartlarına göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz: SSK Bayanların Emeklilik Şartları

İşe Giriş Tarihi Nedir?

SSK emeklilik şartları kademeli geçiş tablosunu incelerseniz emeklilik şartlarının tamamen işe giriş tarihine endekslendiğini, esas kriterin bu olduğunu, kişinin SSK kapsamında emekli olabilmesi için gereken yaş ve prim gününü etkileyen esas faktörün işe giriş tarihi olduğunu göreceksiniz.

Peki işe giriş tarihi nedir? İşe giriş tarihi nasıl değerlendirilmelidir?

# İşe giriş tarihi, kişinin sosyal güvenlik sistemine ilk defa dahil olduğu tarihtir.Burada sosyal güvenlik sisteminden kasıt SSK, BAĞ-KUR ya da EMEKLİ SANDIĞI olabilir.Kişi bunlardan herhangi birine ilk defa hangi tarihte dahil olduysa o tarih kişinin işe giriş tarihidir.Yani SSK’dan emekli olabilmek için illa ki kişinin ilk işe başlangıcının SSK’dan olması gerekmez.Çalışma hayatına BAĞKUR’lu olarak giren birisi daha sonra SSK kapsamında çalışmakla SSK’dan emekli olabilir.

SSK İlk İşe Giriş Tarihi Nedir
SSK İlk İşe Giriş Tarihi Nedir

# Şu hususu da hatırlatalım ki, şu an itibariyle staj ve eğitim amaçlı olarak yapılan çalışmalar, daha doğrusu sadece kısa vadeli sigorta kolları kapsamında yapılan sigorta ilk işe giriş tarihi olarak değerlendirilmemektedir.Staj sigortası emekliliğe sayılır mı sorusu okuyucularımız tarafından en çok sorulan sorular arasındadır.


# Ayrıca okuyucularımız tarafından çok sorulan sorulardan biri de henüz 18 yaşını doldurmadan çalışma hayatına başlayan birinin bu tarihteki işe girişinin emeklilikte sayılıp sayılmayacağı hususu ile ilgilidir.18 yaşının altında çalışmaya başlayanların işe giriş tarihleri geçerlidir, emeklilikte sayılır yani 18 yaşından küçükken yapılan sigorta emeklilikte sayılmakta ve işe giriş tarihi olarak alınmaktadır.

Sigortalılık Süresi Ne Demek?

SSK emeklilik şartlarından biri olan sigortalılık süresi hakkında da bazı okuyucularımız yanlış bilgilendirilmiş.Doğrusunu söyleyelim.Bazı okuyucularımız örneğin 25 yıllık sigortalılık süresi dendiği zaman en az 25 yıl prim ödenmesi gerektiğini sanıyorlar bazı okuyucularımız ise 25 yıllık sigortalılık süresinde arada boşluklar olursa bu boşlukların sayılmayacağını sanmaktalar.

# Sigortalılık süresi kısaca ilk işe giriş tarihi ile emeklilik müracaatı yapılan tarih arasındaki zaman dilimidir.Yani SSK’dan emekli olabilmeniz için gereken sigortalılık süresi 25 yıl ise ilk işe giriş tarihinin üzerinden 25 yıl geçtikten sonra emekli olabilirsiniz.Arada çalışmadığınız zamanlar olabilir, aylar hatta yıllar da olabilir, boşluklar olabilir, boşluklar da bu süreden sayılmaktadır.

Emeklilik Yaşı Nedir? Yaşa Girince mi Yoksa Yaş Dolunca mı Emekli Olunur?

SSK emeklilik şartlarından biri olan yaş konusunda vatandaşlarımızın en çok takıldıkları husus emeklilik yaşı konusudur.SSK emeklilik şartlarına göre bir kişi emekli olacağı yaşa girince mi yoksa o yaşı doldurunca mı emekli olabilecektir?


# Emeklilik yaşı hususunda yaşın doldurulması esastır.Yani emekli olabilmeniz için gereken yaş şartı 50 ise o halde 50 yaşına girince değil 50 yaşını doldurunca emekli olabilirsiniz.

SSK Emeklilik Şartları, Yaş Nedir
SSK Emeklilik Şartları, Yaş Nedir

Erkekler İçin SSK Emeklilik Şartları

Şimdi SSK’nın erkekler için emeklilik şartlarına bakalım.SSK emeklilik şartları aşağıda hazırlamış olduğumuz kademeli geçiş tablosunda gösterilmiştir.SSK emeklilik tablosunun altında bu tablonun nasıl yorumlanması gerektiği ve nasıl kullanılacağı örneklerle birlikte açıklanmıştır.

Erkeklerin SSK Emeklilik Şartları
Erkeklerin SSK Emeklilik Şartları

SSK Kademeli Geçiş Tablosu Nasıl Kullanılır?

Şimdi yukarıda hazırlamış olduğumuz SSK kademeli geçiş tablosunu nasıl kullanacağımızı anlatalım.

İlk olarak işe giriş tarihimizi tablodan bulacağız.Diyelim ki işe giriş tarihimiz 28.10.1982 olsun.O halde 28.10.1982 tarihinin tabloda hangi satırda olduğunu bulalım.28.10.1982 tarihi tabloda gösterilen 24.05.1982-23.11.1983 aralığında olduğu için 24.05.1982-23.11.1983 yazılı olan satıra bakacağız.Bu satırda 24.05.1982-23.11.1983 arası işe girenlerin SSK’dan emekli olabilmesi için doldurması gereken yaş, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı ve tamamlanması gereken sigortalılık süresi yazmaktadır.
İlk defa 24.05.1982 tarihi ile 23.11.1983 tarihi arasında işe giren bütün vatandaşların SSK emeklilik şartları aynıdır.O halde 28.10.1982 tarihinde işe giren bir kişinin SSK kapsamında emekli olabilmesi için 47 yaşını doldurması, 5.150 prim gününü tamamlaması ve ilk işe giriş tarihinin üzerinden en az 25 yıl geçmesi gerekmektedir.


SSK kapsamında emekli olabilmek için bu 3 şartın da tamamlanması gerekmektedir.Birisi tamamlanmasa örneğin yaş dolmuş, sigortalılık süresi dolmuş ama prim günü dolmamışsa maalesef emekli aylığına hak kazanabilmek mümkün değildir.

Örneklerle Erkeklerin SSK Emeklilik Şartları

# 19.01.1976 tarihinde işe girdim, ne zaman emekli olurum?

08.09.1976 tarihinden önce işe giren herkes 5.000 prim gününü ve 25 yıl sigortalılık süresini tamamlamak kaydıyla yaş şartı aranmaksızın emekli olabilir.

# 10.10.1986 tarihinde işe girdim, ne zaman emekli olurum?

10.10.1986 tarihinde işe giren bir kişi 49 yaşını tamamlaması, 5.300 prim gününü tamamlaması ve 25 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanması koşuluyla SSK kapsamında emekli olabilir.

# 08.09.1999 tarihinde işe girdim, ne zaman emekli olurum?

08.09.1999 tarihinde işe giren bir erkek vatandaş 58 yaşını doldurması, 5.975 prim gününü tamamlaması ve 25 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanması şartıyla SSK’dan emekli olabilir.

SSK’dan Emekli Olabilmek İçin Son 3.5 Yıl Şartı Nedir?

Değerli okurlarımız bir de şu hususa önemle değinelim.
Yukarıda anlattıklarımızın tamamı SSK kapsamında emekli olabilmek için gereken kriterlerdir.
SSK kapsamında emekli olabilmek için yukarıda verdiğimiz kademeli geçiş tablosunda yer alan emeklilik şartlarından başka bir de hizmet günlerinin son 7 yılı ele alındığında SSK günlerinin diğer sigortalılık statülerinden fazla olması gerekmektedir.Yani SSK kapsamında emekli olmak isteyen birinin emeklilik müracaat tarihi itibariyle son 7 yılının en az 1261 gününün SSK kapsamında geçmiş olması gerekmektedir.Son çalışma SSK’dan ise 1260 gün SSK’lı çalışmak yeterlidir.Son 7 yıllık sigorta dökümünüzde en az 1260 gün SSK’lı çalışmanız yok ise SSK’dan emekli olmanız mümkün değildir.
Bir de bu yazı SSK kapsamında erkeklerin emeklilik şartları hakkındadır.


Kadınların SSK’dan emeklilik şartları hakkındaki bilgilendirme yazımızı ve bayanların SSK kademeli geçiş tablosunu görmek için sitemizin sigortalılar kategorisinde arama yapabilirsiniz.

Erkeklerin askerlik borçlanması yaparak nasıl erken emekli olabileceklerine dair askerlik borçlanması incelemesi konumuz ayrı bir başlık altında incelenecektir.
Ayrıca yurt dışı borçlanması konusunu da ayrı bir başlık altında inceleyeceğiz.
Bu arada dilerseniz hem erkeklerin hem de bayanların hem SSK hem de BAĞKUR kapsamında emeklilik şartlarını incelediğimiz ne zaman emekli olurum adlı yazımızı okuyarak daha geniş bilgi edinebilirsiniz.

SSK 3600 Günden Emeklilik Nedir ve Şartları Nelerdir?

Yukarıda normal emeklilik şartları konusu anlatılmış olup bir de bunun yanında yaştan emeklilik denilen daha az prim günü ile emekli olma yolu bulunmaktadır.Sitemizde SSK Yaştan Emeklilik Şartları adlı konuyu okuyarak SSK kapsamında nasıl daha az prim günüyle emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kullanıcılar şunları da aradı:

YAZAR HAKKINDA

SGKNET.NET SOSYAL GÜVENLİK VE İŞ HUKUKU ALANINDA BİLGİ PAYLAŞIM, DANIŞMANLIK VE HABER PORTALI.

sgknet.net internet sitesi insanları sosyal güvenlik, emeklilik, yaşlılık, hastalık, iş hukuku ve bunlara benzer konularda bilgilendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir. Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler, sorular ve sorulara verilen cevaplar yasal danışmanlık kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak sosyal güvenliğinizle ilgili kararların verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Bu nedenle bu sitede yer alan bilgilere göre hareket etmeyiniz, karar vermeyiniz.Sitemizde yer alan tüm yazıların ve sitemiz tarafından oluşturulan resimlerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yer alan tüm içeriğin telif hakları tarafımıza aittir.Site içeriğinin başka yerlerde yayınlanıp yayınlanmadığı periyodik olarak kontrol edilmektedir. Hangi amaçla olursa olsun, sitemizde yer alan yazıların tamamının veya bir kısmının kopya edilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, yayınlanması, ticari veya başka bir amaçla kullanılması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar, doğacak cezai sorumluluğu ve sitemizin hazırlanmasındaki mali külfeti ve maddi ve manevi tazminatı peşinen kabullenmiş sayılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM